This is a 5 axis CNC Router with the function of 3D engraving. So it is very suitable for processing large-scale three-dimensional workpiece and it is also the ideal engraving machine for large and medium enterprises.
| Model | ELECNC-1224 |
| Working Area | 1220mm*2440mm*1000mm |
| Spindle | Two Germany DMASS spindle |
| Inverter | 15kw Delta inverter |
| Servo Motor | 1800W Japan YASKAWA servo motor |
| Reducer | Japan SHIMPO |
| X,Y,Z Transmission | Ball screw |
| Table Surface | Vacuum table |
| Control System | Syntec 610MA-E5 control system |
| Linear Guide | Japan HSK linear guide |
Features
High precision, high speed, high efficiencyYour smart CNC machining center
With FANUC control system, it has the advantages of high machining accuracy and high performance.
Equipped with two Germany DMASS spindles and two movable tables, it can greatly improve the processing quality.
Adopting the vacuum working table, it is suitable for processing a variety of plates.
The use of internationally imported parts guarantees the longest service life of the machine.
Parameters
| Item | Description |
| Model | ELE-1224 5 axis cnc router |
| Working Area | 1220mm*2440mm*1000mm |
| Spindle | Two Germany DMASS spindle |
| Inverter | 15kw Delta inverter |
| Servo Motor | 1800W Japan YASKAWA servo motor |
| Reducer | Japan SHIMPO |
| X,Y,Z Transmission | Ball screw |
| Table Surface | Vacuum table |
| Control System | FANUC control system |
| Voltage | AC380V/50HZ |
| Linear Guide | Japan HSK linear guide |
| File Exchange | G code |
| Running Environment Temperature | 0 – 45 Centigrade |
5 Axis CNC RouterMACHINE OPTION
Japanese Yaskawa Servo Motor
This machine uses the Japanese Yaskawa servo motor. And it has the advantages of high accuracy, fast speed and long service life. In addition, it has strong anti-overload capability and can withstand a load that is three times the rated torque. When running at high speed, it has the advantages of stable operation and low noise.
Delta Inverter
This machine uses Delta inverter. Delta inverters have the advantages of small size, good control performance, good compatibility and strong versatility. Moreover, it also has an automatic torque compensation function, which can meet the normal processing requirements of the spindle at low speeds.
APPLICATION
INDUSTRIES & MATERIAL
INDUSTRIES
5 Axis CNC router has an swing spindle. It can change the direction automatically during the machining process without stopping. The 5 Axis CNC router has a wide range of applications in furniture, advertising, mold, decoration, construction and other fields and industries. In terms of functions, it can cut, engrave, drill, mill and groove. In regard to materials, 5 Axis router can process various wood materials, plastics, stone, soft metals and composites.
MATERIAL
Wood: natural wood, plywood, soft wood, hard wood, fiberboard, particle board, melamine board, LDF, MDF, chipboard
Plastic and rubber: acrylic, ABS, HDPE, PVC, LDPE, UHMW, resin, double-colored board, PP, EVA
Stone: granite, marble, slate, basalt, pebbles, ceramic, porcelain, natural and artificial stones
Soft metal: aluminum, brass, copper, mild steel
Composite: aluminum plastic composite, copper composite, titanium composite, zinc composite





