ATC CNC Router with CNC aggregate for sale, if your project needs much drilling working, please take aggregate head CNC routers into your consideration.
| Model | ELECNC-1632 |
| Working area | 1560x3200x400mm |
| Spindle | ATC 9.0KW Italy original HSD spindle, 6000-24000RPM |
| Inverter | Taiwan Delta B Model 11.0KW |
| Tool magazine | Linear ATC with 7 tools + Circle ATC with 12 normal tools |
| Control system | Taiwan SYNTEC21MA control system with MPG handle wheel |
| Motor and driver | Japan YASKAWA 1.3KW servo motor and drivers with Japan Shimpo reducer |
| Frame | New type thicker and bigger heavy duty 8 mm |
| Working Table | Vacuum table |
Features
Fast tool change in 3 secondsProduction efficiency can be increased by 75%
Aggregate head CNC routers have a side disc tool changer of 12 holders, best design for quick and efficient woodworking;
Italy BHZ24 CNC Aggregate Head with 7 tools that drill horizontal holes, vertical holes, make saw blade cutting all in one;
High-power Yaskawa servo motor lits ensure high-speed and stable operation of the machine;
External air conditioner ensure the safe operation of electrical components inside the chassis;
Parameters
| X, Y-AXIS TRAVEL | 1300*2500 ,1500*3000, 2000*3000MM OR OTHERS |
| Z-Axis Travel | 200mm or more |
| Spindle Power | HSD water-cooling spindle, 24000rpm |
| Repeatability | +/- 0.05mm |
| Max. Rapid Travel Speed | 45m/min |
| Drive System X and Y axis | Rack and Pinion, rail linear bearing |
| Drive System Z axis | Lead Screw, rail linear bearing |
| Standard Working table | aluminium T-Plate Extrusion Combined Bakelite Vacuum Table |
| Motor | Servo |
| Command Language | G Code & M Code |
| Collet | ER32 |
| Tool Change | BT30 ISO30, 8 Positions |
| Operating System | Syntec |
| Lubrication system | Automatic lubrication |
| Dust collector | Double bags/Single bag dust collector system |
| Vacuum pump | German Becker pump |
| Software Compatibility | UcancameV9 Software/ Artcam Software/ TYPE3) |
| Calibrator tool system | Auto Calibrator tool |
| Guarantee | One year |
| Working Voltage | AC380V/50HZ, 3PH; 220V/60Hz,3PH; AC440V/50HZ,3PH |
ATC CNC RouterMACHINE OPTION
Carousel automatic tool changer
The number of tools in the carousel magazine can be customized according to the user’s processing requirements. The tool changer can be placed next to the spindle or on the side of the gantry. This carousel tool change method has the feature of faster tool change speed, so the production efficiency is higher. In addition, this tool change method make the machine run more stably, which can ensure higher machining accuracy and higher processing quality.
HSD air cooling spindle
This machine adopts the Italian HSD air cooling spindle, which not only has the advantages of low cost, easy to use, and no maintenance. This spindle also has extremely high reliability and a variety of power and speed options. A variety of options can meet the diverse processing needs of users. The pneumatic and electronic components used in the HSD spindle have undergone strict bipolar inspection to ensure the highest quality standards, thus also ensuring a long service life and high processing accuracy of the machine.
SYNTEC Control System
This machine adopts Taiwan SYNTEC control system. With an open PLC program, customers can plan according to processing needs. Complete functions, simple cycle to realize flexible dialogue programming, and simple operation. In addition, it provides graphic simulation function to facilitate program error checking. The handwheel simulation function uses the handwheel to control the tool path to facilitate processing and inspection.
Japanese Yaskawa Servo Motor
This machine uses the Japanese Yaskawa servo motor. And it has the advantages of high accuracy, fast speed and long service life. In addition, it has strong anti-overload capability and can withstand a load that is three times the rated torque. When running at high speed, it has the advantages of stable operation and low noise.






