Linear ATC for Sale 4 Axis CNC Router machine for 3D Wood Carving with table size 2137, it adopts ATC spindle with tool magazine of 20 bits holders, automatically chooses right bits to meet different works requirements. The 4 Axis CNC is mainly used for 2D/3D Carving of wood, MDF, Polywood, making cabinets, doors, molds, wood arts, wood crafts.
| Model | ELECNC-2137 |
| Table size | 2100*3700*400mm |
| Control System | Taiwan SYNTEC 6MB Control System |
| Spindle | 9KW HSD Air Cooling ATC Spindle, swing ±90° |
| Motor & Driver | Japan YASKAWA servo motors and drivers |
| Table Surface | T-Slot and Vacuum Working Table, 8 zones |
| Lubrication System | 1.5L Auto Lubrication System |
| X,Y,Z Rail | Taiwan ABBA #25 |
Features
Swing spindle flexible processing Best choice for 3D workpiece processing
- Linear auto tool changer holds 20 tools/bits meeting the requirements of wood Carving and Cutting;
HSD air cooling ATC Spindle which can swing ±90 degrees is suitable for doing 3d processing, realizing multi-use woodworking;
Global brand CNC Kits: such as Japan YASKAWA servo motors, drivers and Japan Shimpo reducer, make the machine runs stable and is accurate;
Wide application, it is good at making complex wood carving or engraving;
Parameters
| Model | ELECNC-2137ATC |
| Working Area | 2100*3700*400mm |
| Tool Magazine | 20 Tools linear Magazines |
| Working Voltage | 380V,3Phase,50Hz( Option) |
| Control System | Taiwan SYNTEC 6MB Control System |
| Spindle | 9KW HSD Air Cooling Spindle, can swing ±90° |
| Spindle Speed | 0-24000rpm |
| Inverter | 11KW Taiwan DELTA Inverter |
| Motor & Driver | 850W Japan YASKAWA servo motors and drivers, with Japan SHIMPO Reducer |
| Table Surface | T-Slot and Vacuum Working Table,8 zones |
| Lubrication System | 1.5L Auto Lubrication System |
| Helical Rack | 1.25M |
| Color | White and Blue (customizable) |
| Dust Collection System | 3KW Double Bag Dust Collection System(380V,3Phase,50Hz) |
| X,Y,Z Rail | Taiwan ABBA #25 |
| Vacuum Pump | 2*5.5KW Water Circulation Vacuum Pump(380V,3Phase,50Hz) |
4 Axis CNC RouterMACHINE OPTION
Japanese Yaskawa Servo Motor
This machine uses the Japanese Yaskawa servo motor. And it has the advantages of high accuracy, fast speed and long service life. In addition, it has strong anti-overload capability and can withstand a load that is three times the rated torque. When running at high speed, it has the advantages of stable operation and low noise.
SYNTEC 6MB Control System
This machine adopts Taiwan SYNTEC 6MB control system. With an open PLC program, customers can plan according to processing needs. Complete functions, simple cycle to realize flexible dialogue programming, and simple operation. In addition, it provides graphic simulation function to facilitate program error checking. The handwheel simulation function uses the handwheel to control the tool path to facilitate processing and inspection.






