This is a 5 axis CNC router specially designed for engraving complex three-dimensional workpieces. This 5-axis CNC router has the characteristics of integrated casting, good rigidity, good stability, high processing accuracy, stable operation, convenient operation, and powerful functions.
| Model | ELECNC-2513 |
| Working Area | 1250x2500mm |
| Spindle | Italy spindle, water-cooled |
| Inverter | Delta inverter |
| Servo Motor | Japan YASKAWA servo motor |
| Reducer | Japan SHIMPO |
| Table Surface | T-slot table and aluminum table coated with PVC |
| Control System | Taiwan Syntec 5 axis control system |
Features
High precision, high speed, high efficiencyYour smart CNC machining center
Adopting the weld steel movable table, it is easy and convenient to transport and operate.
Equipped with imported servo system and high-precision transmission components, high processing accuracy and stable operation.
With the professional 5-axis control system, it has the features of convenient operation and powerful functions.
All components are from international famous brands, which greatly extending the life of the machine.
Parameters
| Item | Parameter |
| Maximum working size | X Axis:1800mm |
| Maximum working size | Y Axis : 3100mm |
| Maximum working size | Z Axis: 1000mm |
| Maximum working size | A Axis: ±120° |
| Maximum working size | C Axis: ±245° |
| Maximum work-piece size | X Axis: 1300mm |
| Maximum work-piece size | Y Axis: 2500mm |
| Maximum work-piece size | Z Axis: 550-600mm (depending on tool length) |
| Maximum work-piece size | A Axis: ±120° |
| Maximum work-piece size | C Axis: ±245° |
| Table Size | 1300x2500mm |
| Table structure | Weld Steel Movable Table |
| Z Structure | Taiwan Guide rail: Z #30
Ball screw (3210) |
| X, Y Structure | Taiwan Guide rail:#40
Ball screw (4040) |
| Spindle | 10kw, Italy spindle, water-cooled |
| Magazine | Disc-type ATC (with 16 tool change magazines) HSK F63 |
| Taper hole in the spindle | HSK F63 |
| Spindle Speed | 22000r/min, variable speed |
| Working Voltage | AC220V/60Hz 3P or AC380V 60HZ 3P |
| Motor and driver | Japan-made YASKAWA |
| Inverter | Delta inverter |
| Command | G code |
| Controller | Taiwan Syntec 5 axis control system |
| Software | Alpha UG |
| Working table | T-slot table and aluminum table coated with PVC |
| Net weight | 7500 kg |
| Gross weight | 7600 kg |
| Machine size | 3600*4000*3500 mm |
5 Axis CNC RouterMACHINE OPTION
Japanese Yaskawa Servo Motor
This machine uses the Japanese Yaskawa servo motor. And it has the advantages of high accuracy, fast speed and long service life. In addition, it has strong anti-overload capability and can withstand a load that is three times the rated torque. When running at high speed, it has the advantages of stable operation and low noise.
Delta Inverter
This machine uses Delta inverter. Delta inverters have the advantages of small size, good control performance, good compatibility and strong versatility. Moreover, it also has an automatic torque compensation function, which can meet the normal processing requirements of the spindle at low speeds.
APPLICATION
INDUSTRIES & MATERIAL
INDUSTRIES
5 Axis CNC router has an swing spindle. It can change the direction automatically during the machining process without stopping. The 5 Axis CNC router has a wide range of applications in furniture, advertising, mold, decoration, construction and other fields and industries. In terms of functions, it can cut, engrave, drill, mill and groove. In regard to materials, 5 Axis router can process various wood materials, plastics, stone, soft metals and composites.
MATERIAL
Wood: natural wood, plywood, soft wood, hard wood, fiberboard, particle board, melamine board, LDF, MDF, chipboard
Plastic and rubber: acrylic, ABS, HDPE, PVC, LDPE, UHMW, resin, double-colored board, PP, EVA
Stone: granite, marble, slate, basalt, pebbles, ceramic, porcelain, natural and artificial stones
Soft metal: aluminum, brass, copper, mild steel
Composite: aluminum plastic composite, copper composite, titanium composite, zinc composite





